James Beard Awards 2016 Finalists

Today, the James Beard Foundation announced the finalists for the 2016 awards season. The winners in the categories of Restaurant and Chef will be announced at the James Beard Awards gala on Monday, May 2, at the Lyric Opera of Chicago. We want to give a special shout out to Chef Ravi and Liholiho Yacht Club on their Best New Restaurant nomination and Kevin Gillespie of Gunshow for Best Chef in the Southeast.

Below is the full list but we recommend you start reserving your tables now!

The 2016 JBF Restaurant and Chef Awards

Best New Restaurant

Death & Taxes

Raleigh, NC

Launderette

Austin

Liholiho Yacht Club

San Francisco

Shaya

New Orleans

Staplehouse

Atlanta

Wildair

NYC

Outstanding Restaurant

Alinea

Chicago

Frasca Food & Wine

Boulder, CO

Highlands Bar and Grill

Birmingham, AL

Momofuku Noodle Bar

NYC

The Spotted Pig

NYC

Outstanding Restaurateur

Kevin Boehm and Rob Katz

Boka Restaurant Group (Boka, Girl & the Goat, Momotaro, Swift & Sons, and others)

Chicago

Ken Friedman

The Spotted Pig, The Breslin, Tosca Café

NYC

Michael Mina

Mina Restaurants (Michael Mina, Bourbon Steak, RN74, and others)

San Francisco

Cindy Pawlcyn

Mustards Grill, Cindy’s Backstreet Kitchen, Cindy’s Waterfront at the Monterey Bay Aquarium

Napa, CA

Stephen Starr

Starr Restaurants (Serpico, The Dandelion, Talula’s Garden, and others)

Philadelphia

Outstanding Baker

Joanne Chang

Flour Bakery + Café

Boston

Mark Furstenberg

Bread Furst

Washington, D.C.

Zachary Golper

Bien Cuit

Brooklyn, NY

Belinda Leong and Michel Suas

B. Patisserie

San Francisco

William Werner

Craftsman and Wolves

San Francisco

Outstanding Bar Program

Arnaud’s French 75 Bar

New Orleans

Bar Agricole

San Francisco

Clyde Common

Portland, OR

Cure

New Orleans

Maison Premiere

Brooklyn, NY

Outstanding Chef

Sean Brock

Husk

Nashville

Suzanne Goin

Lucques

Los Angeles

Donald Link

Herbsaint

New Orleans

Michael Solomonov

Zahav

Philadelphia

Michael Tusk

Quince

San Francisco

Outstanding Pastry Chef

Meg Galus

Boka

Chicago

Maura Kilpatrick

Oleana

Cambridge, MA

Dolester Miles

Highlands Bar & Grill

Birmingham, AL

Dahlia Narvaez

Osteria Mozza

Los Angeles

Ghaya Oliveira

Daniel

NYC

Jennifer Yee

Lafayette

NYC

 

Rising Star Chef of the Year

Alex Bois

High Street on Market

Philadelphia

Angela Dimayuga

Mission Chinese Food

NYC

Grae Nonas

Olamaie

Austin

Matt Rudofker

Momofuku Ssäm Bar

NYC

Daniela Soto-Innes

Cosme

NYC

Jenner Tomaska

Next

Chicago

Best Chef: Great Lakes

Abraham Conlon

Fat Rice

Chicago

Curtis Duffy

Grace

Chicago

Lee Wolen

Boka

Chicago

Erling Wu-Bower

Nico Osteria

Chicago

Andrew Zimmerman

Sepia

Chicago

Best Chef: Mid-Atlantic

Peter Chang

Peter Chang

Arlington, VA

Eli Kulp

Fork

Philadelphia

Rich Landau

Vedge

Philadelphia

Aaron Silverman

Rose’s Luxury

Washington, D.C.

Greg Vernick

Vernick Food & Drink

Philadelphia

Cindy Wolf

Charleston

Baltimore

Best Chef: Midwest

Paul Berglund

The Bachelor Farmer

Minneapolis

Justin Carlisle

Ardent

Milwaukee

Kevin Nashan

Sidney Street Café

St. Louis

Lenny Russo

Heartland Restaurant & Farm Direct Market

St. Paul, MN

Kevin Willmann

Farmhaus

St. Louis

Best Chef: New York City

Marco Canora

Hearth

Mario Carbone and Rich Torrisi

Carbone

Anita Lo

Annisa

Jonathan Waxman

Barbuto

Jody Williams

Buvette

Best Chef: Northeast

Karen Akunowicz

Myers + Chang

Boston

Brian Hill

Francine

Camden, ME

Zak Pelaccio

Fish & Game

Hudson, NY

Susan Regis

Shepard

Cambridge, MA

Mike Wiley and Andrew Taylor

Eventide Oyster Co.

Portland, ME

Best Chef: Northwest

Greg Denton and Gabrielle Quiñónez Denton

Ox

Portland, OR

Mike Easton

Il Corvo Pasta

Seattle

Renee Erickson

The Whale Wins

Seattle

Justin Woodward

Castagna

Portland, OR

Rachel Yang and Seif Chirchi

Joule

Seattle

Best Chef: South

Vishwesh Bhatt

Snackbar

Oxford, MS

Justin Devillier

La Petite Grocery

New Orleans

Jose Enrique

Jose Enrique

San Juan, PR

Slade Rushing

Brennan’s

New Orleans

Isaac Toups

Toups’ Meatery

New Orleans

Best Chef: Southeast

Kevin Gillespie

Gunshow

Atlanta

Edward Lee

610 Magnolia

Louisville, KY

Steven Satterfield

Miller Union

Atlanta

Andrew Ticer and Michael Hudman

Andrew Michael Italian Kitchen

Memphis

Tandy Wilson

City House

Nashville

Best Chef: Southwest

Bryce Gilmore

Barley Swine

Austin

Steve McHugh

Cured

San Antonio

Hugo Ortega

Caracol

Houston

Alex Seidel

Fruition

Denver

Justin Yu

Oxheart

Houston

Best Chef: West

Matthew Accarrino

SPQR

San Francisco

Michael Cimarusti

Providence

Los Angeles

Dominique Crenn

Atelier Crenn

San Francisco

Jeremy Fox

Rustic Canyon

Santa Monica, CA

Corey Lee

Benu

San Francisco

Jon Shook and Vinny Dotolo

Animal

Los Angeles

You can see the complete list of the 2016 James Beard Awards nominees here!